آموزش های میزبانی وب

هاست چیست ؟ (سیر تا پیاز خرید هاست یا میزبانی وب)

Rate this post

میزبانی وب بخش مهمی از داشتن وب سایت در اینترنت است . میزبانی وب خدماتی است که شرکت‌ها با ارئه ی این خدمات ،فایل ها و اطلاعات سایت شما را در فضایی امن قرار می دهند.و  پس از آن می‌توان از طریق یک مرورگر وب به آن دسترسی پیدا کرد .

این پرونده‌ها اساسا ً بر روی یک کامپیوتر غول‌پیکر ، که به عنوان سرور شناخته می‌شود ، ذخیره می‌شوند .

اگر کمی پیچیده به نظر می‌رسد ، نگران نباشید ؛ تا پایان این پست درک بهتری خواهید داشت .

در زیر شما درباره اصول میزبانی وب ، فواید استفاده از میزبانی وب ، انواع مختلف میزبانی در دسترس ، و در نهایت ، چیزهایی که باید هنگام انتخاب یک شرکت میزبان وب به آن نگاه کنید را فرا خواهید گرفت .

میزبانی وب سایت چیست ؟

زمانی که یک سرویس میزبانی وب را خریداری می‌کنید ، در واقع فضایی برای ذخیره کردن فایل‌های سایت خود خریده اید . سپس این پرونده‌ها را می‌توان از طریق یک مرورگر وب در دسترس قرار داد تا وب سایت شما در اینترنت آنلاین و در دسترس قرار بگیرد.

میزبانی وب توسط ارایه دهندگان خدمات مختلف ارائه می‌شود که دارای فن‌آوری لازم برای نگهداری صحیح فایل‌های سایت شما هستند . با امضای یک سرویس میزبانی ، اساسا ً فضایی را روی یک سرور اجاره می‌کنید که شرکت‌های میزبان  مدیریت آن‌ها  را بر عهده دارند.

از آنجا که بسیاری از مردم یا حتی کسب و کارها سرور خود را ندارند ، فضای سرور را از یک شرکت میزبان وب ثالث  تهیه می‌کنند که این شرکت ها با تقسیم کردن سرور ها به چندین قسمت خدمات میزبانی وب اشتراکی را ارائه میکنند .

سرور یک کامپیوتر فیزیکی است که ۲۴ ساعته روشن و در دسترس است ، بنابراین فایل‌های سایت شما می‌توانند بدون وقفه در سرویس قابل‌دسترسی باشند . این سرورها با سخت‌افزار و نرم‌افزاری که وب سایت شما نیاز به عملکرد دارد ، کانفیگ و آماده می‌شوند .

مجری وب شما مسئول کارهایی مانند نگهداری سرور ، امنیت و اجرای نرم‌افزارهای مناسب است ، بنابراین فایل‌های روی سرور را می‌توان به راحتی توسط یک مرورگر وب سایت ، مانند گوگل کروم یا فایرفاکس دریافت کرد .

هاست چگونه کار می‌کند ؟

وب سایت شما تنها مجموعه‌ای از فایل‌های مختلف است . زمانی که یک وب سایت ایجاد می‌کنید ، به جایی نیاز دارید که تمام این پرونده‌ها را ذخیره کنید . این مکان سرور میزبان شماست .

در این سرور ، شما رسانه‌های سایت ، فایل‌ها ، پایگاه‌های داده ، و هر چیز دیگری که برای ارائه درست وب سایت تان لازم است را ذخیره خواهید کرد بنابراین فعالیت شما به شدت به هاستینگ شما وابسته است

وقتی شما یک هاست اشتراکی تهیه میکنید درواقع قسمت کوچکی از سرور را اشغال کرده اید و این منابع جوابگوی سایت های بزرگ نخواهند بود و در آینده اگر وبسایت شما بزرگ تر و دارای بازدید زیادی شود باید به جای هاست اشتراکی سرور مجازی و یا سرور اختصاصی تهیه کنید.

زمانی که یک بسته میزبانی وب تهیه می‌کنید ، معمولا ً از طریق یک کنترل پنل  مانند cPanel به سرور دسترسی خواهید داشت . این پنل کار آپلود کردن فایل‌های شما به سرور را آسان می‌کند .

برای داشتن یک وب سایت کاملا ً فعال , باید یک نام دامنه ثبت کنید . زمانی که دامنه را خریداری می‌کنید آن را بر روی سرور خود ست خواهید کرد , که به مرورگر وب این امکان را می‌دهد تا متوجه شود که این فایل‌ها در چه آدرسی قرار دارند .

سپس , زمانی که یک فرد با نام دامنه شما یا کلیک بر روی لینک شما وارد مرورگر شود , مرورگر وب فایل‌هایی را از سرور دریافت و آن‌ها را برای بیننده نمایش می‌دهد . تمام اینها باید در عرض چند ثانیه یا کم‌تر اتفاق بیفتند . اگر این فرآیند زیاد طول بکشد , یا باید فکری برای بهینه کردن سایت خود کنید یا از هاست با کیفیت تری استفاده کنید.

حیاتی‌ترین جز دیتاسنترها سرورها است . یک سرور واقعا ً شبیه کامپیوتر دسکتاپ است که ممکن است روی میز شما  باشد , آن‌ها تنها  قدرتمندتر هستند .

انواع سرویس‌های هاست یا میزبانی وب :

اغلب شرکت های هاستینگ اشکال مختلف میزبانی را ارائه می کنند . هر نوع میزبانی نیازهای وب سایت متفاوتی را برآورده می‌کند . برای مثال , سایتی که میلیون‌ها بازدیدکننده در ماه دارد نیازهای متفاوتی نسبت به وبسایتی دارد که چند هفته پیش ساخته شده‌است .

در اینجا یک تفکیک از معمول‌ترین انواع بسته‌های میزبانی وب وجود دارد : امروز .

میزبانی اشتراکی

میزبانی مشترک رایج‌ترین شکل میزبانی است . همچنین احتمالا ً مناسب‌ترین شیوه میزبانی برای بسیاری از صاحبان وب سایت هاست . با یک برنامه میزبانی مشترک , شما محیط سرور فیزیکی را با ده‌ها وب سایت دیگر تقسیم می‌کنید . وگاها حتی بیشتر .

با این حال , سرور بخش‌بندی می‌شود , بنابراین سایت شما از وب سایت‌های دیگر با استفاده از همان سرور ایمن است . از آنجا که شما منابع سرور را به طور موثر تقسیم می‌کنید , هزینه‌های شما بسیار پایین خواهد بود .

وب سایت‌هایی که سطوح ترافیکی کمتری دارند با استفاده از یک هاست یا میزبانی وب اشتراکی کاملا بهینه خواهند بود  , شما با استفاده از هاست اشتراکی می‌توانید محیط میزبانی خود را مدیریت کنید, یک ایمیل راه‌اندازی کنید, و خیلی بیشتر , بدون هیچ مهارت تکنیکی .

میزبانی وب اختصاصی

آیا می‌دانید خدمات میزبانی وب اختصاصی چیست؟  سرور مجازی تقسیم منابع سرور بین چند سایت به صورت خصوصی است . این سبک میزبانی به چیزی به نام مجازی سازی تکیه دارد . که به شما این امکان را می‌دهد که از منابع مختلف سرورهای مختلف استفاده کنید , اما همه اینها مثل یک سرور واحد عمل می‌کنند . بنابراین , اساسا ً می‌توانید از کل شبکه سرورها استفاده کنید و آن منابع را بالا یا پایین بنا به نیازها تغییر دهید .

سرور مجازی مانند یک سرور اختصاصی عمل می‌کند , اما شما همچنان از سرورهایی استفاده می‌کنید که با کاربران دیگر مشترک هستند .

میزبانی سرور مجازی خصوصی می‌تواند برای صاحبان وب سایت های پر ترافیک بسیار عالی باشد که منابع یک سرور اختصاص‌داده‌شده را می‌خواهند , اما بودجه آن را ندارند . میزبانی وب سرور مجازی خصوصی می‌تواند ارزان‌تر و انعطاف‌پذیرتر  از تهیه سرور باشد .

میزبانی ابری :

هاست ابری یک شکل نسبتا ً جدیدتر از میزبانی است . با این حال , به سرعت درحال رشد است تا به یکی از شکل‌های اصلی میزبانی وب تبدیل شود .اگر نمی‌دانید هاست ابری چیست , این زمانی است که وب سایت شما به طور همزمان بر روی چندین سرور مختلف میزبانی می‌شود . جالب است نه ؟؟

سرورهای فیزیکی به خوشه‌های ابری تقسیم می‌شوند . این کار مفید است چون اگر یکی از سرورها بار اضافی ایجاد کند , ترافیک به صورت خودکار در یک سرور ابری دیگر در داخل خوشه قرار خواهد گرفت .

با میزبانی ابری , شما یک شکل بسیار مطمئن از میزبانی به دست می‌آورید . به علاوه , بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌تواند در زمان های مختلف آپگرید یا دانگرید کنید , بنابراین فقط برای منابعی که در حال استفاده از آن هستید پول پرداخت می‌کنید .

میزبانی روی سرور اختصاصی:

میزبانی اختصاصی دقیقا ً مثل این است که به منابع یک سرور فیزیکی دسترسی پیدا خواهید کرد . میزبانی اختصاصی عموما ً گران‌ترین است زیرا شما هزینه‌های سرور را با وب سایت‌های دیگر تقسیم نمی‌کنید ( مانند میزبانی مشترک ) .

این سبک میزبانی معمولا ً برای وب سایت‌هایی که یا حجم زیادی ترافیک دریافت می‌کنند یا نیازمند پیکربندی سرور خاص هستند رزرو می‌شود . از آنجا که شما به کل سرور دسترسی دارید می‌توانید هر کانفیگ نرم‌افزاری که وب سایت شما نیاز دارد را اجرا کنید .

با میزبانی اختصاصی , عملکرد باورنکردنی خواهید داشت و امنیت را افزایش خواهید داد . با این حال , ممکن است به مهارت‌های فنی , یا تیمی که پشت سر شماست , برای مدیریت موثر سروراختصاصی خود نیاز داشته باشید

میزبانی وب برای وردپرس :

اگر یک سایت وردپرس را اداره می‌کنید , احتمالاً به سمت میزبانی وردپرس آمده‌اید . شما می‌توانید به راحتی سایت وردپرس را در چندین نوع محیط میزبانی اداره کنید . اما شما گزینه هاست وردپرس را دارید , که کاملا ً سفارشی برای سیستم وردپرس است و عملکرد به مراتب بهتری برای شما خواهد داشت.

اگر یک سایت کوچک دارید و ترافیک زیاد دریافت نمی‌کنید , احتمالا ً متوجه تفاوت در عملکرد نخواهید شد . اما اگر سطوح ترافیکی شما رو به افزایش است و سایت شما تنها به رشد خود ادامه می‌دهد , می‌توانید یک بهبود خوب در عملکرد ببینید .

علاوه بر بهبود عملکرد و بهینه‌سازی سرور , این نوع میزبانی وب برای امنیت کلی شما نیز بهتر است .

به طور کلی با انتخاب وردپرس با پرداخت هزینه ای اضافه تر بهینه سازی سایت خود را انجام میدهید اما نکته ی بسیار مهم اینجاست که شما خودتان اگر کمی در بهینه سازی وردپرس تخصص داشته باشید بدون این هزینه اضافی با همان هاست لینوکس عادی میتوانید به طور کامل نیاز خود را برطرف کنید.

چرا به شرکت میزبانی نیاز دارم ؟

شما ممکن است فکر کنید : اگر میزبانی وب سایت تنها مجموعه‌ای از سرورها است ( که اساسا ً یک کامپیوتر است ) ، مگر من نمی توانم روی کامپیوتر خودم این کار میزبانی را انجام دهم ؟

از لحاظ فنی ، شما می‌توانید . اما دردسر های بسیاری خواهید داشت علاوه بر اینکه هیچ گاه کیفیت یک سرور در دیتا سنتر را نخواهید داشت.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که شما نمی‌توانید خودتان میزبان وب سایت خود باشید :

قطعی برق یکی از مسائلی است که در دیتا سنتر ها با توجه به امکانات برق اضطراری رفع شده اما شما نمی توانید این امکانات را در خانه خود ایجاد کنید.

اینترنت شما احتمالا ً به اندازه کافی سریع نیست . حتی اگر از بهترین کانکشن ها استفاده کنید باز هم شما سرعت کافی برای میزبانی و آپلود اطلاعات را به اندازه ی یک سرور در شرکت میزبانی وب نخواهید داشت.

نگهداری سرور بسیار کار سختی است شما قطعا نمی توانید ۲۴ ساعته روی سرور خود نظارت داشته باشید و ممکن است ساعاتی که حواستان به کامپیوتر خود نیست دچار قطعی و اصطلاحا دان تایم خوهید بود و وبسایت شما از دسترس خارج خواهد شد.

آدرس IP شما ثابت نیست . ارتباط اینترنتی خانگی شما احتمالا ً از یک نشانی IP پویا استفاده می‌کند ، که به این معنی است که در طول زمان تغییر می‌کند . شما یک آدرس IP استاتیک می‌خواهید ، بنابراین آدرس IP همیشه ثابت باقی می‌ماند . این کار را معمولا ً فقط شرکت میزبان می‌تواند فراهم کند .

سخن پایانی

امیدوارم تا کنون درک بهتری از آنچه که میزبانی وب در واقع انجام می‌دهد ، و اینکه چطور کار می‌کند ، و چرا شما به آن نیاز دارید  پیدا کرده باشید. بنابراین دفعه بعد که از خودتان سوال می‌کنید چرا میزبانی وب مهم است ، به این مقاله مراجعه کنید و در مورد تمام این مزایا فکر کنید . بهترین قسمت این است که شما نمی‌توانید پیچیدگی‌های یک بسته میزبانی وب را که واقعا ً از آن استفاده می‌کنید ، درک کنید .

تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی میزبان خود تصمیم بگیرید ، یک برنامه میزبانی وب را انتخاب کنید ، و شروع به ساختن وب سایت خود کنید . هرچه زمان بیشتری را در انتخاب میزبان وب خود صرف کنید ، دانش شما بهبود خواهد یافت.

میتوانید ۱۴ روز سرویس های هاست لینوکس ما را رایگان امتحان کنید

هاست لینوکس خارج

هاست لینوکس ایران

خرید هاست لینوکس
برچسب ها
نمایش بیشتر

امیرحسین گروسی

از 10 سال پیش عاشق کامپیوتر بودم.مدتی در حوزه طراحی وب فعال بودم. در حال حاضر علاقه زیادی به لینوکس و مسائل مدیریت سرور دارم و یک سالی هست که شبانه روزی در این حوزه مشغول هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن